Corydoras somovi

ImageČlanak o općim karakteristikama Corydorasa, opisi pojedinačnih vrsta sadrže link na ovaj članak. Također preporučamo i raspravu na Forumu, u kojoj možete pročitati mnogo raznih činjenica i detalja

Veličine su od 2,5 cm do 10 cm. Ove vrste su raširene kroz čitavu Južnu Ameriku sa najvećom koncetracijom u amazonskom bazenu. Corydoras somove možemo pronaći u svim biotopima; od brzih potoka do slabo pokretljivih, mutnih rijeka. Uglavnom se sve vrste zadržavaju pri donjim slojevima vode. Neke patuljaste vrste mogu plivati u srednjim slojevima vode. Corydorasi vole dobro zasađene akvarije, sa dosta mjesta za skrivanje. Za supstrat upotrijebite fini šljunak ili pijesak, jer ove vrste vole svojim rilcima kopati po supstratu. Kod mnogo individualnih vrsta corydorasa parametri vode nisu toliko značajni. Većina vrsta će se dobro osjećati u vodi sa ph- 6 do 8; a tvrdoća gh – 2 do 25, a temperatura bi trebala biti od 22 do 28 C. Sve vrste corydorsa su dobre za zajedničke akvarije. Oni vole društvo i treba ih držati u grupama od barem 4 primjerka. U zatočeništvu ih je najbolje držati sa tetrama, diskusima, patuljastim ciklidima, živorotkama, guramijama, barbusima. Hranite ih sa živom hranom, kao što su ličinke komaraca, mikro crvi, tubifex i artemia, ali također će prihvatiti i tablete i listiće. Spolne razlike ćete lako uočiti, jer je ženka obično okruglija i deblja od mužjaka.

Image
C.paleatus


Pri mrijestu koristite mrijesni akvarij, u kojem neće biti previše prepreka koje će Vam kasnije smetati dok odvajate matične ribe. Ja koristim potpuno prazan akvarij sa dobrom filtracijom. Obično se mrijest događa nakon dodavanja svježije i hladnije vode ,koja ima ph između 6 do 7 i tvrdoće vode oko 6 dh. Učestalim izmjenama vode stimulirati ćete corydorase na mrijest, s ovim postupcima izvršiti ćete simulaciju dolaska zime i kišne sezone, kada se corydorasi u prirodi mrijeste. U tom periodu hranite ih,intenzivno, živom hranom. Mijenjajte trećinu vode svaki dan i nakon par dana uočiti ćete kako ženka čisti mjesto gdje planira položiti ikru. Ženka će napraviti tzv. košaricu od svojih trbušnih peraja i u nju izleći 2 do 10 jajašaca, a mužjak će oploditi ikru dok je još u majčinom krilu.Tada će ženka zalijepiti ikru na prethodno očišćenu ikru. To će se ponavljati dok se ne poleže 100 do 400 komada ikre, što može trajati po čitav dan. Nakon mrijesta, roditelje morate odvojiti jer ih oni mogu pojesti. U akvarij sa ikrom postavite dobru aeraciju. Ikra je ponekad osjetljiva na gljivice, tako da preporučujem da u akvariju sa ikrom svjetlo bude slabijeg intenziteta.
Ove ribe imaju mogućnost uzimanja atmosferskog zraka sa površine što im pomaže u vodama sa manjkom kisika. Zrak se uzima kroz usta i prolazi kroz želudac, sve do crijeva ,gdje se apsrobira kroz krvne žilice.

Zadnje na forumu

  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    Pa ak propisno cikliraš akvarij ta kemija ti u principu niti ne treba.
    Znači ti razni...
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    A u tu vodu koja se mijenja dodam jos aquasafe i tetra safe start ili nista?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    Postoji puno teorija. Ja osobno u toku cikliranja ne mijenjam vodu jer realno nema potrebe.....
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    A kolko puta treba mijenjati tijekom cikliranja? I koliko vode se mijenja?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    21 Ožujak 2024
    ma nemas frke, tak i tak ces mijenjati vodu jos par puta prilikom cikliranja

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.