Lethrinops lethrinus

ImageVrijeme je da se povremeno opiše i koji ciklid iz grupe Haplochromis. Taj je ciklid nekako i jako pogodan za početno upoznavanje akvarista s tom povećom grupom ciklida iz jezera Malawi.

 



Opis: opisan od strane ihtiologa Gunthera godine 1893. kao Chromis lethrinus. Chromis je i ime genusa morskih koraljnih riba i to nam ukazuje da su ciklidi potomci morskih riba. Priča ide i dalje. Godine 1922. ihtiolog Regan uvodi novo ime roda, Lethrinops. Taj ciklid premješta se u novi rod te postaje tip species.

Prirodno stanište: nalazimo ga po cijelome jezeru Malawi, pronađen je i u susjednom jezeru Malaobe, a pošto se voli zadržavati i kod utoka rijeka u jezero, pronađen je i u rijeci Shire. Voli pješčana tla, ali kod ušća rijekla i u samoj rijeci zadržava se u blatnjavom dnu.

Prehrana: jako je raznolika. Neki autori navode da se hrane larvama mušica, a neki drugi navode da beskralješnjaci predstavljaju glavni dio prehrane tog ciklida. George F.Turner navodi da je u trbuhu ovih ciklida pronašao i alge diatome.

Dužina i razlikovanje spolova: taj ciklid naraste do 12.5 cm i time se ubraja u srednje velike ciklide iz genusa Lethrinops. Ženka i mladi su sive boje i imaju jednu ili dvije vodravne crne crte preko tijela što ih čini jako lako prepoznatljivima. Dominantnii mužjaci su jako obojeni i njihova je prevladujuća boja tirkizno plava tj. zelena. Po trbuhu su narančaste boje dok ih među perajama krase vatreno crvene crte. Stvarno ljepotan bez konkurencije.

Image
Mužjak


Image
Ženka



Jedna zanimljivost; mužjak L. lethrinus jako je sličan mužjacima iz genusa Protomelas, tako da su ihtiolozi dugo dvojili bi li ga preselili u rod Protomelas, ali zbog nekih malenih razlika u građi kostura, ostavili su tu vrstu i dalje u rodu Lethrionops.

Akvarij: taj ciklid ne traži veći akvarij, 240 l već bi bio dovoljan. Kod tih ciklida treba voditi brigu o:

* dekoraciji: treba napomenuti da taj ciklid ne voli toliko kamenje kao M'bune, nego na fini pijesak treba staviti par kamenova koji mu služe kao orijentir i možda neka granica teritorija koji zna zauzeti.
* grupi: ti ciklidi obično žive u povećim grupama i tako se i u akvariju preporučuje imati više od 6 primjeraka kako bi nekako zadovoljili tu njihovu potrebu pripadanju grupi. Imati te ciklide u grupi znači još nešto; ti se ciklidi u grupi osjećaju snažnije i prema uljezima djeluju kao jaka i cjelovita snaga.

Kad sve uredimo kako valja, mužjak odmah počne nešto kopati, naravno ako smo dobili malce. Do tog trenutka akvarist čeka oko 18 mjeseci. Mužjak napravi kraterčić i već se odjene u najsjajnije boje i mami ženku. Ženka nije ravnodušna i prilazi mu i tako počinje mrijest. Za vrijeme mrijesta taj ciklid zna biti malo agresivniji, no nakon uspjelog "ljubljenja" sa ženkom, agresija se gubi. Naravno, ženka nakon 21 dan izbaci plod te ljubavi u obliku 40-tak mladunca.

To je miran ciklid. Trebaju mu mirni sustanari, najbolje neki ciklidi iz grupe Haplochromisa.

Prehrana u akvariju: u akvariju prihvaća svu hranu. Ja sam svoje Haplochromise hranio biljnom hranom, a povremeno su dobili smrznutu hranu (ciklope) koju su obožavali pa je kao takvu i preporučujem.

Komentar: kao što sam već napisao, to je idealan ciklid za početnike; miran, zanimljivog koloriteta i pogodan za daljnje upoznavanje ciklida iz grupe Haplochromis. Kako ga nabaviti? Ja sam ga dobio od akvarista. U posljednje se vrijeme pokazalo da se od ciklidaša mogu lako nabaviti ciklidi, a pošto je ova vrsta popularana među akvaristima, nabavka ne bi smjela biti teži problem.

Zadnje na forumu

  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    Pa ak propisno cikliraš akvarij ta kemija ti u principu niti ne treba.
    Znači ti razni...
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    A u tu vodu koja se mijenja dodam jos aquasafe i tetra safe start ili nista?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    Postoji puno teorija. Ja osobno u toku cikliranja ne mijenjam vodu jer realno nema potrebe.....
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    A kolko puta treba mijenjati tijekom cikliranja? I koliko vode se mijenja?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    21 Ožujak 2024
    ma nemas frke, tak i tak ces mijenjati vodu jos par puta prilikom cikliranja

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.