Uzgoj žohara - Blaptica dubia
- Detalji
- Napisao/la Gumi
- Hitova: 51681
Što je potrebno za uzgoj:
- plastična ili staklena posuda dimenzija min. 40x30x30
- kartoni za pakiranje jaja
- suha hrana (za pse,mačke,ribice...)
- dvije posudice za hranu
- za početni uzgoj min 20-ak jedinki različitih spolova (što više to bolje)
Uzmemo kutiju ili posudu. Kutija može biti plastična ili staklena, važno je da posuda ima poklopac, iako B. dubije ne mogu hodati po glatkim površinama. Na poklopcu treba probušiti ventilacijeske rupe. Te rupe napravimo bušilicom i svrdlom promjera 4 mm. Na poklopcu napravimo 15 - 20 rupica. Bitno je da poklopac ne bude previše prozračan kako posuda ne bi gubila previše vlage. Dubijama je potrebna visoka vlaga - čak 90%. Na manjoj će se vlagi slabije razmnožavati i imati problema pri presvlačenju.
Kartone od jaja stavite tako da samo mala površina kutije (otprilike jedna četvrtina) bude neprekrivena. Također, stavite 2-3 kata tih kartona tako da povećate površinu za kretanje. Žohari će se uvlačiti među te kartone.
Kao hranu upotrebljavamo suhu hranu za pse i mačke. Nije bitno od kojeg su proizvođača. Tu hranu stavimo u posudicu.
U drugu posudu treba staviti voće ili povrće (obožavaju jabuku, bananu, može i breskva, grožđe...od povrća mrkva, blitva, itd..). Osim što služi kao hrana za žohare, biljna hrana podiže vlagu u kutiji. To voće i povrće treba mijenjati svaka 2-3 dana jer se od velike vlage u kutiji na njemu može javiti plijesan i mogu se razmnožiti nametnici i grinje. Ako rabite veću kutiju, može se staviti i neka posuda s vodom (kako biste podignuli vlagu u kutiji) u koju stavimo nešto pamučne vate kako se žohari ne bi utopili.
Kad prođemo sve te prethodne korake, žohare ubacimo u kutiju. Što ih je više- to bolje. Blaptica dubia žohar je koji se ne može penjati po okomitim staklenim ili plastičnim (općenito glatkim) plohama, stoga nema straha da pobjegne ako vam kutija ostane otvorena. Također, nije toliko brz kao neke druge vrste žohara. Postoji lako uočljiva razlika među odraslim mužjacima i ženkama. Spolno zreli mužjak dobije krila (ali ne može letjeti s njima), dok ženka nema krila, već na leđima vidimo nešto nalik zakržljalim krilima. Oplođena ženka nosi mlade oko mjesec dana i leže žive mlade.
Napomene:
Kutiju je potrebno redovito čistiti (svaka 1.5 - 2 tjedna) od izmeta. Kod čišćenja je potrebno sve žohare prebaciti u neku posudu (rukom, jednog po jednog) i toplom vodom oprati kutiju. Bilo bi dobro da se kutija smjesti na mračno mjesto i da temperatura bude 25 - 30 stupnjeva.
Kad to sve napravite preostaje vam samo da čekate mnogobrojni podmladak.