Xiphophorus montezumae
- Detalji
- Napisao/la Držislav Krasić
- Hitova: 6527
Ime ( latinsko): Xiphophorus montezumae
Sinonimi: Montezuma swordtail, Monty
Stanište: Rio Tamasopo, Rio Ojo Caliente i Rio Ojo Frio - Meksiko
Veličina: maksimalno 6.5 cm ženke, 5.5 cm mužjaci
Preporučene vrijednosti vode: temperatura: 21-25°C, pH: 7,5
Najmanja preporučena veličina akvarija: 40 litara
Razred: Actinopterygii
Red: Cyprinodontiformes
Porodica: Poeciliidae
Rod: Xiphophorus
D. S. Jordan & Snyder, 1899
Opis:
X.montezumae ili skraćeno „Monty“ s pravom nazivaju „kraljem švertova“.
Originalno potiče iz Meksika i to iz rijeka Rio Tamasopo, Rio Ojo Caliente i Rio Ojo Frio. Najpoznatija izgledom, pa i veličinom je populacija iz Rio Tamosopo čiji su primjerci najljepši i imaju najveći "mač" koji nekad zna biti dvostruko duži od dužine tijela.On je ujedno i jedan od skupljih švertova; bilo je slučajeva da su nekad na Aquabidu postizali cijene od nevjerojatnih 100$ za par.
Ponašanje Montya je stvarno najdivnije od svih švertova i njegovo je držanje zaista posebno i egzotično. Neobično za njih je, a za razliku od ostalih švertova (npr. X.helleri), da se znaju ponašati kao neke vrste ciklida i u pravilu se sramežljivo skrivaju te ih je najpoželjnije držati same u akvariju bez prisutnosti drugih riba jer im mogu izazvati stres.
Unatoč tome, njihove nagle reakcije i brzina nam pokazuje da su to stvarno predivne ribe sa divljom naravi. Uhvatiti Montya u zabiljenom akvariju bez rasčupavanja istog je nemoguća misija. Strahovito su brzi.
Montye je najbolje držati u što većim akvarijima budući da mužjaci imaju jako dugačke repove (mačeve). U grupi je poželjno imati najviše dva mužjaka jer ako ih imamo više onda se mačevi ostalih mužjaka nikad neće do kraja razviti. Tek kada uklonite jednog od većih mužjaka onda se mlađi dečko počinje razvijati, pa idući i tako dalje.Akvarij bi trebao biti što veći zbog njihovog razvoja i potrebno ga je opremiti sa dobrom filtracijom. Na sredinu akvarija potrebno je postaviti nekakvu „barijeru“ od kamenja ili drveta jer se tada mužjaci osjećaju teritorijalno zadovoljeni, te im repovi narastu do pune veličine.Biljaka u njihovom prirodnom staništu nema, te nam one nisu potrebne osim kao zaklon za male ribe i radi estetike Temperatura vode ne bi trebala prelaziti 28 stupnjeva C, a držimo ih u tvrdoj i lužnatoj vodi (pH preko 7). Švertovi su inače ribe koje dosta dobro podnose hladniju vodu. Osjetljivi su na kvalitetu vode te im je potrebna redovita izmjena.
Za razliku od ostalih švertova dosta otporni na bolesti i parazite, te prema informacijama od nekih uzgajivačima i hobistima iz Meksika koji su ih, između ostalog, i uveli u hobi pa čak i snimali u prirodnom okruženju, pokazali su im se skoro pa potpuno otporni na ich i na truljenje peraja (fin rot) koje sa druge strane vrlo lako napadaju hibridne varijetete.
Prehrana:
Živa hrana nije nužna za njihov rast i preživljavanje, ali je uz smrznutu i suhu više nego poželjna.
Razlikovanje spolova i uzgoj:
Izgledom neugledna ženka baca do trideset malaca koji su veći od malaca ostalih vrsta švertova, a pogotovo od „hibrida“. Također, za razliku od drugih švertova, Monty u pravilu ne jedu svoje mlade. Mladi mogu normalno preživjeti uz odrasle ribe, ali ih je zbog njhovog razvoja potrebno izdvojiti i u startu odgajati zasebno.
Napomene:
Ako ikako dođete u priliku da nabavite ove Kraljeve švertova, svakako ih preporučam jer je to zaista jedno neobično iskustvo i veliko zadovoljstvo.