Melanoides tuberculata

altSinonimi: MTS (eng.), Malaysian Trumpet Snail (eng.), Malezijski svrdlasti puž
Stanište: tropska područja sjeverne Afrike i južne Azije
Veličina: do 8 cm
Preporučene vrijednosti vode: temp. 18-32, ostali parametri nebitni
Najmanja preporučena veličina akvarija: 5 litara


Razred: Gastropoda
Red: Cerithioidea
Porodica: Thiaridae
Rod: Melanoides


alt


Opis:

Ovo su maleni puževi, uskih, šiljatih kućica a pripadnici su prednjoškržnjaka (Prosobranchia). Obično su smeđe boje s crvenkastim točkastim oznakama (ponegdje se može naići na naziv Red-rimmed melania). Odrasli primjerci narastu između 3 i 8 cm. Kućice imaju 10 do 15 zavoja i vrlo su čvrste, ali u mekanim, kiselijim vodama vrhovi kućica se otapaju i postaju tupi. U slučaju opasnosti povlače se u kućicu koju zatvaraju pokrovom (operculum). Tijekom dana borave zakopani u podlogu a noću izlaze u potragu za hranom.


alt


Prehrana:

Glavna prehrana su im mikroalge i alge no hrane se i trulim lišćem i nepojedenom hranom.


Razmnožavanje:

Malezijski svrdlasti puževi se razmnožavaju ovoviviparno (ženka u sebi nosi oplođena jaja) ili partenogenezom (razvijanjem iz neoplođenih jajnih stanica). Mladi puževi izlaze iz ženke kao posve razvijene jedinke veličine oko 1-2 mm i zato ih ponegdje zovu živorodni puževi. Puževi su spolno zreli kada dosegnu dužinu od oko 5-10 mm. U povoljnim uvjetima se vrlo brzo razmnožavaju. 



alt



Komentar:

Potječu iz sporijih tekućica, jezera i močvara Afrike i Azije. U današnje doba su se proširili na tropske dijelove Sjeverne i Južne Amerike dok su na nekim područjima istisnuli autohtone vrste puževa. Toleriraju boćatu vodu i vrlo su otporni na loše uvjete i nedostatak kisika u akvariju, a mogu preživjeti i određeni period bez vode. Ovi puževi su vrlo poželjni među akvaristima zbog nekoliko razloga: ne diraju biljke, dane provode zakopani u podlogu pa ne narušavaju izgled akvarija i prozračuju podlogu odstranjujući tako loše anaerobne zone. Hranite li ribe previše puževi će se vrlo brzo namnožiti pa im broj smanjujte i kontrolirajte njihovim vađenjem navečer i, što je najvažnije, smanjite količinu hrane kojom hranite ribe.









Zadnje na forumu

  • Odg: Rainbowfish paradise - 240L
    21 Svi 2026
    Često tokom prilagodbe i dok dosegnu punu veličinu nažalost zna pokoja uginuti, ako do tada ostanu...
  • Odg: ribe u filteru??
    09 Svi 2026
    Najvjerojatnije je ikra završila u filteru gdje su imali idealne uvjete za preživjeti kako i sam...
  • Odg: stari novi
    01 Svi 2026
    Sve se primilo i raste.
    prije sedam dana stigao CO2.
    sad se nadam boljem
  • ribe u filteru??
    29 Travanj 2026
    pozdrav...evo me nazad na forumu nakon nekih 10+ godina....naime neki dan sam slućano primjetio da...
  • Odg: stari novi
    21 Travanj 2026
    Apsolutna tuga što su facebook i instagram napravili od dobrih pravih zajednica!
    ako ćemo...

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.