Pectinia lactuca
- Detalji
- Napisao/la Dario Pamuković - Pamook
- Hitova: 22225
Sinonimi: Common Lettuce Coral, Lettuce Coral.
Rasprostranjenost: Australija, koraljni grebeni, Papuanska Nova Gvineja, Republika Filipini.
Stanište: Ova vrsta naseljava većinu koraljnih grebena, najčešće niže koraljne stijene na dubinama od 3 do 20 metara, strmine i litice s turbulentnim strujanjem vode. Najčešće ju nalazimo na dubinama od 12 do 15 metara.
Jakost svjetla: srednja; lokacija koralja u akvariju: donja polovica.
Strujanje vode: umjereno do jako, turbulentno.
Hranjenje: fotosintetski i zooplanktonom.
Preporučene vrijednosti vode: temp. 23-28 C°; sg 1.023-1.026; pH 8.1-8.4; dKH 8-12.
Kraljevstvo: Animalia
Koljeno: Cnidaria
Razred: Anthozoa
Red: Scleractinia
Porodica: Pectiniidae
Rod: Pectinia
Ime znanstvenika koji ju je prvi opisao: Pallas, 1766.
Opis
Koralj formira kolonije specifičnog lamelastog izgleda sa „zidovima“ visine od nekoliko centimetara, najčešće sive, no i smeđe ili zelenkaste boje. Pectinia spada u LPS koralje i preko noći pušta po nekoliko centimetara dugačke tubularne krakove koji mogu ozbiljnije ozlijediti okolne koralje pa se preporuča oprez pri smještaju samog koralja. Kolonija raste relativno sporo, šireći se radijalno.
Razmnožavanje u prirodi je seksualno (P. lactuca je hermafrodit; svaki polip proizvodi i muške i ženske spolne stanice), i aseksualno pupanjem (dijeljenjem polipa). Fragiranje u je akvariju jednostavno: rezanjem koralja na manje dijelove, uz preduvjet da su parametri vode vrlo dobri do odlični i da novonastali fragovi nisu premaleni.
Komentar
P. lactuca kod mene je u akvariju oko dvije godine. Vrlo je otporan koralj zanimljivog izgleda. Pri nabavi je veličina bila oko 8 cm u promjeru i u ove dvije godine kolonija je narasla do 20ak cm u promjeru: Na slikama je vidljivo područje gdje je tkivo izgubilo bitku od Echinopore lamellose (također LPS, agresivan, pušta duge krakove noću) pri borbi za teritorij. Nezahtjevan je i lijep koralj, ne pretjeranog koloriteta ali zanimljiv zbog rasta i habitusa.
Napomena
Pri izboru lokacije za ovaj koralj treba posebno obratiti pažnju na smjer cirkulacije jer preko noći polipi ispuštaju i do 10 cm duge krakove koji nanose dosta štete okolnim koraljima.
Ugroženost
Koralj je uvršten na listu "Appendix II of the Convention on International Trade in Endangered Species" (CITES).
Slika 3: Zvonimir Klanjčić- Klanjo