Prednosti i mane umjetnih i pravih biljaka za terarij

ImagePrilikom nabave i uređenja terarija važan faktor je i pravilan izbor biljaka za uređenje terarija.Prvu varijablu predstavlja vrsta životinje koju mislimo držati u terariju i sama veličina terarija.Sve biljke u terariju i općenito sve stvari u terariju moraju biti provjereno od ne toksičnih materijala.

Važno je napomenuti da danas na tržištu postoji velika raznolikost umjetnih biljaka, s obzirom na vrste materijala (plastične i svilene) i raznovrsnost samih uzoraka („porodica biljaka“)


Image

Image


PREDNOSTI:
- lagano održavanje i briga o bilju, biljke nije potrebno zalijevati, presađivati i lišće se lagano dezinficira,
- trajnost i postojanost kvalitete, znači nema uvelih listova koji trunu i narušavaju higijenu terarija, ne mijenjaju boju iako je na nekim mjestima u terariju izuzetno visoka temperatura (s obzirom na žive biljke)
- raznovrsnost kombinacija, estetika (izgled i boja), možemo staviti umjetni Bršljan ili Oleandar koji su prirodno izuzetno toksični za životinje
- smanjena mogućnost razvoja plijesni i drugih bolesti biljaka i životinja te ne potrebna zemlja koja povisuje vlagu i služi kao rasadnik mnogim vrstama nametnika (grinja i uši te drugih parazita) na životinjama.
- niska cijena, jednom kupljena umjetna biljka ima dugačak rok trajanja bez dodatnih ulaganja i njezinog održavanja.
- ………

MANE:
- nesudjelovanje u mikroklimi terarija (vlaga i temperatura),
- nemaju hranidbenu funkciju,
- ostavljaju dojam nemarnosti i „kiča“
- ……


Prednosti i mane živih biljaka u terariju:

Image

Image

 Image

Bitna stavka kod živih biljaka je da moraju biti s popisa netoksičnih biljaka za terarij.Svojom fiziologijom (veličinom i pripadnosti određenom biotopu) moraju biti primjerene za terarij odnosno za ljubimca predviđenog za držanje u terariju.

Oprez !!! Kada ste već odabrali i kupili biljku, nemojte je odmah stavljati u terarij, najbolje je presaditi je u novu teglu, jer na taj način izbjegavate unos raznih gnojiva i insekticida koji se ubacuju u zemlju, a i pritom je nužno svaki list očistiti vlažnom spužvicom.

PREDNOSTI:
- estetska vrijednost živih biljaka u terariju, daju prirodan filtar svijetlosti i sjena u terariju.
- sudjelovanje i reguliranje mikroklime terarija, prirodno povisuju vlagu u terariju, svojom masom zadržavaju akumuliranu temperaturu tijekom vremena, te ponekad služe kao prirodan prostor za odlaganje jaja.
- sličnost prirodnom okolišu, životinja iako je npr. kukcojedna rado će odgristi komad vlažnog lista i na taj način urediti probavu koja će takva maksimalno odgovarati uvjetima u prirodi.

MANE:
- Žive biljke preduvjet su za nekontrolirano razmnožavanje raznih nametnika i bakterija, koji u klimi terarija nalaze savršene uvjete za rast.
- kupovinom biljaka u trgovini ne znamo dali su tretirane insekticidima ili fungicidima.
- neodržavana živa biljka nagrđuje terarij.
- visoka cijena i održavanje.

ZAKLJUČAK:
Odabir biljke za terarij ovisi prvenstveno o vrsti životinje koju mislimo nabaviti, te njenom prirodnom staništu.Gotovo uvijek je najbolje odabrati živu biljku za terarij, u iznimnim uvjetima prednost imaju umjetne biljke i to uglavnom za karantanske terarije, kod manjih pomoćnih terarija koji služe za okupljanje tek rođenih životinja (jer moguće je da nađu skrovište u tegli za cvijeće ili ispod nje) te na mjestima u terariju gdje se nalazi hot spot (mjesto za sunčanje) na kojem je visoka temperatura.

Slike: Saša

Zadnje na forumu

  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    Pa ak propisno cikliraš akvarij ta kemija ti u principu niti ne treba.
    Znači ti razni...
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    A u tu vodu koja se mijenja dodam jos aquasafe i tetra safe start ili nista?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    Postoji puno teorija. Ja osobno u toku cikliranja ne mijenjam vodu jer realno nema potrebe.....
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    A kolko puta treba mijenjati tijekom cikliranja? I koliko vode se mijenja?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    21 Ožujak 2024
    ma nemas frke, tak i tak ces mijenjati vodu jos par puta prilikom cikliranja

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.