Thorichthys meeki

Porodica: Cichlidae
Rod: Thorichthys
Vrsta:
meeki
Veličina: Muški narastu do 15 cm, a ženke redovito nešto manje.
Parametri vode: Alkalna sa relativno velikim rasponom tvrdoće: pH 7.5-8.0, 8-30 dH, temperatura 24-28°C.
Najmanja preporučena veličina akvarija:
120 l za 1 par.

Etimologija:

Thor (germ., tj. nordijska mitologija: Thor = bog grmljavine, gromovnik, onaj koji nosi malj; crvenobradi, riđokosi - riba je vjerojatno dobila ime po crvenobradom zbog crvenila u donjem dijelu trupa i ispod ustiju), ichtys ili ichthus (grč. ichtys = riba); dakle; crvenobrada riba
meeki (Eugene Meek, ihtiolog koji je ribu otkrio 1904. g.)
Dugo vremena je riba pripadala rodu Cichlasoma, no onda je nakon revizije tog roda vraćeno ime Thorichthys.

Sinonimi:
Lokalno stanovništvo naziva ga Toritos što znači mali bik, zbog prijetećeg ponašanja koje se sastoji od izbacivanja škrga te brzih kretnji naprijed – nazad.
Drugi naziv je firemouth što znači vatrousni, upravo zbog svoje jarko crvene boje od usta prema trbuhu.

Stanište

Ciklid Centralne Amerike, može ga se pronaći od Guatemale, poluotoka Yucatan pa do Mexica. Prirodno stanište meeki-a su spore rijeke, lagune i jezerca u kojima se vole zadržavati u sjeni vegetacije pri samom dnu, koje je prekriveno otpalim lišćem sa obližnjeg drveća. Ovisno o geografskom položaju postoje različite varijacije ovog ciklida, od kojih je najljepši varijetet intenzivne crvene boje donjeg dijela trbuha i crvenkaste leđne peraje.

Stanište dijele sa velikim brojem ciklida od koji su poznatiji Archocentrus octofasciatus, "Cichlasoma" salvini, Paratheraps bifasciatus, Petenia splendida i Parachromis friedrischstahli.

Prehrana

Meeki su omnivori, hrane se beskralješnjacima, malim ribicama i hranom biljnog porijekla. U akvariju ih je dobro hraniti zaleđenom hranom po receptu Ad Koningsa – shrimp mix, mysis i krill račićima, a prihvaća i sve vrste kupovne hrane.

Razlikovanje spolova i uzgoj:

Teško ih je razlikovati dok su mali, mužjak je redovito veći od ženke, jače je obojan i leđna peraja kod mužjaka završava u špicu dok je kod ženke zaobljenija. U prirodi se mrijest odigrava između veljače i svibnja dok u akvariju tokom cijele godine. Mužjak i ženka izabiru pogodno mjesto za mrijest, najčešće zaklonjeni kamen, zatim čiste ustima sami kamen i kopaju pjesak oko njega. Ženka polaže jaja, koja nisu spojena nego su malo razmaknuta, a mužjak odmah za njom oplođuje. Gnjezdo oboje brane poprilično žestoko i od većih uljeza. Ispuštaju škrge što stvara optičku varku pri kojoj njihova crna točka izgleda kao oko velike ribe.
Nakon dva dana izlegnu se mlade ribice i roditelji ih u ustima prenose u zaklon.
Nakon što proplivaju, ribice treba hraniti artemijom i micropan hranom nekoliko puta dnevno.

Komentar

Thorichthys meeki, meni najdraži ciklid Centralne Amerike, uvijek oduševljava svojim ponašanjem i lijepim bojama. U svojim nastojanjima da istjera ostale pripadnike svoje vrste sa teritorija dolazi do smiješnih scena prijetnji u kojima se ribe kreću po pravcu naprijed nazad i po petnaestak puta. Rijetko kad svađa preraste u ozbiljniji okršaj. Meeki je riba koju možemo svrstati u ribe za manje iskusne ciklidaše, prilično lako se mrijesti, dosta je otporna i veoma zahvalna riba. Akvarij može biti i djelomično zasađen, ali ne u području njihovog teritorija jel će biljke biti iskopane.
Ne preporuča se držanje sa ostalim pripadnicima roda Thorichthys jel može doći do križanja, što se u mojem akvariju nije dogodilo. Preporučio bih držanje nekoliko parova u akvariju zajedno sa manje agresivnim ciklidima iz istog podneblja.



Zadnje na forumu

  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    04 Travanj 2024
    samo školski odradi cikliranje akvarija i po potrebi izmjeni tjedno količinu vode da izbaciš višak...
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    Pa ak propisno cikliraš akvarij ta kemija ti u principu niti ne treba.
    Znači ti razni...
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    A u tu vodu koja se mijenja dodam jos aquasafe i tetra safe start ili nista?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    Postoji puno teorija. Ja osobno u toku cikliranja ne mijenjam vodu jer realno nema potrebe.....
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    A kolko puta treba mijenjati tijekom cikliranja? I koliko vode se mijenja?

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.