Plerogyra sinuosa

Sinonimi: Bubble coral
Rasprostranjenost: Indo-pacifik, Crveno more
Jakost svjetla: srednje do jako
Struja vode: lagana do srednje jaka
Hranjenje: plankton, usitnjeni živi i smrznuti  morski organizmi
Preporučene vrijednosti vode: temp. 23-28 C°;  sg 1.023-1.025; pH 8.2-8.4; dKH 8-12

Koljeno: Cnidaria
Razred: Anthoza
Red: Scleractinia
Porodica: Caryophylliidae
Rod: Plerogyra

(Dana, 1846)

Opis

Plerogyra sinuosa spada u LPS koralje (tvrdi koralji velikog polipa). Koralit ovaga koralja izgleda kao niz spojenih tankih, okomito postavljenih pločica ili listića. Glavno obilježje ovog koralja koje ga čine jedinstvenim i tako popularnim u morskoj akvaristici su polipi u obliku balončića, dužine 1-5 cm. Balončići su ispunjeni vodom i to samo danju. Noću ih ispuhuje i tada postaju vidljive lovke kojima ovaj koralj hvata plankton i hrani se. Te lovke ne sadrže nematocyste, ali duge koje ovaj koralj ima i također pušta noću imaju i pri tome treba voditi računa kod pronalaženja odgovarajućeg mjesta u akvariju. Te duže lovke mogu biti 8 i više centimetara duge i mogu poprilično oštetiti okolne koralje. U sredini polipa nalaze se usta. U prirodi se mogu naći kolonije promjera preko jednog metra. Boje može biti bijele, sivkaste, ružičaste ili svijetlo zelene, što dosta ovisi o području podrijetla. Neobojeniji primjerci obično dolaze iz sjenovitih dijelova grebena.



Razmnožavanje

Ovaj koralj je moguće fragirati, ali uz veliki oprez. Od matične kolonije odvajamo polip tako što prvo odvojim mesnati dio, a zatim dremelom ili nekom sličnom alatkom odrežemo i koralit. To treba pažljivo obaviti jer se koralit ponekad razlomi u neželjenom smjeru. Nepotrebno je i spominjati da se za fragiranje odabiru samo zdravi primjerci. Cijeli taj proces fragiranja treba trajati vrlo kratko. U akvariju, ovaj koralj često izbaci izdanak i to obično na doljnjem dijelu tkiva. Nakon nekog vremena taj izdanak formira mali koralit i odvaja se od matičnog polipa. U dobrim uvjetima taj mali izdanak izrasta u kopiju odraslog koralja. 

Komentar

Plerogyra sinuosa je vrlo otporan koralj, ali da bi nam se pokazao u svoj svojoj ljepoti, moramo mu pružiti odgovarajuće uvjete. Većini odgovara slabo do umjereno jako osvjetljenje, s tim da obojenijim primjercima (npr. zelenim) je potrebno više svjetla nego onim bijelima. U prirodi ga najčešće nalazimo u plitkim mutnim vodama na okomitim površinama na grebenu i u pećinama. U akvariju, preferiraju mjesta sa slabim protokom i ako su im balončići ispuhani danju, jedan od razloga može biti prejako ili direktno strujanje mora. Tkivo mu sadrži zooksantele, što znaći da je fotosintetički koralj, ipak noću izbacuje ticala kojima se hrani planktonom i hranjivim česticama. Iz tog razloga ga je preporučljivo hraniti usitnjenim komadićima mesa morskih organizama, npr. repova kozica i to najviše jednom tjedno. To će rezultirati bržim rastom koralja. Održavanje potrebne količine Ca, Mg i Sr je važno za izgradnju koralita.

Napomena

Ovaj koralj često oboli od Brown Jelly-a, što je bakterijsko oboljenje koje nastaje najčešće zbog neispravnih parametara mora (previsoke razine nitrata, fosfata, nitrita, amonijaka), fizičkih oštećenja koralja (pri transportu, od pada ili od drugih organizama, npr. ježeva, anemona, rakova), te taloženja detritusa na tkivu koralja. Koralj se ponekad može spasiti od ove bolesti, ako pravovremeno reagiramo i dovedemo parametre u red i pokušamo odstraniti zaraženi dio. Drugi česti problem su nitaste alge koje počnu obrastati koralit pri čemu se tkivo sve više povlači i na kraju uzrokuje ugibanje koralja. Ponekad kod ovoga problema može pomoći postavljanje koralja u mrak na nekoliko dana i naravno rješavanje uzroka nitasti algi, a to je povećana količina fosfata i nitrata u akvariju.

Ugroženost

Označen je kao NT (Near Threatened – vrsta koja će vjerojatno postati ugrožena u bliskoj budućnosti) na IUCN Crvenoj listi i nalazi se na Dodatku II CITES-a.

Zadnje na forumu

  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    04 Travanj 2024
    samo školski odradi cikliranje akvarija i po potrebi izmjeni tjedno količinu vode da izbaciš višak...
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    Pa ak propisno cikliraš akvarij ta kemija ti u principu niti ne treba.
    Znači ti razni...
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    23 Ožujak 2024
    A u tu vodu koja se mijenja dodam jos aquasafe i tetra safe start ili nista?
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    Postoji puno teorija. Ja osobno u toku cikliranja ne mijenjam vodu jer realno nema potrebe.....
  • Odg: Pomoć! AQUASAFE
    22 Ožujak 2024
    A kolko puta treba mijenjati tijekom cikliranja? I koliko vode se mijenja?

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.