Capnella imbricata

ImageSinonimi: Kenya Tree
Rasprostranjenost: Indijski i Tihi ocean
Jakost svjetla: srednja - jaka
Struja vode: srednja - jaka
Hranjenje: fitoplankton i manjim djelom zooxantele
Preporučene vrijednosti vode: sg: 1.023-1.025, pH: pH 8.2-8.4, dKH: 8-12

Razred: Anthozoa
Red: Alcyonacea
Porodica: Nephtheidae
Rod: Capnella

Ovaj koralj u prirodi nastanjuje grebene Indijskog i Tihog oceana, spada u mekane koralje, vrlo je jednostavan za održavanje i jedan od koralja koje možete među prvima staviti u akvarij.

Kenya tree se odlikuje bijelom bojom “stabljike” i svjetlo smeđim polipima, ponekad zavisno o svijetlu može dobiti i ružičastu nijansu. Liči na Litophyton arboretum, i teško ih je razlikovati, a kako spadaju u istu porodicu sličnih su i zahtjeva.

Hrani se jednim djelom simbiotskim algama zooxantelama, a većim djelom fitoplanktonom i ostalim mikroorganizmima koje hvata svojim polipima.

Što se tiče smještaja u akvariju nije zahtjevan, tako da će rasti, u gornjim i donjim djelovima akvarija, na jačem, i na slabijem protoku, iako je bolje da se nalazi na umjereno jačem protoku zbog bolje dostupnosti hrane.

Prilično je agresivan i preporuča se smjestiti ga tako da ne dolazi u kontakt sa drugim koraljima.

Zbog aseksualnog načina razmnožavanja može se vrlo lako rasprostraniti po cjelom akvariju, naime matični koralj odbaci izdanke koje poslije cirkulacija nosi, najčešće u zone sa manje protoka gdje se male kenye vrlo brzo uhvate za podlogu, bila ona pijesak, kamen, ili čak staklo. Odbačene izdanke je najbolje odmah pokupiti i zalijepiti ih cijanofiksom za frag rock, ili još bolje uhvatiti ih gumicom za frag rock. Nakon što se izdanci “uhvate” za frag rock lako im je odrediti smještaj u akvariju, jer u protivnom završe na mjestima koja nam ne odgovaraju. Inače sam proces odbacivanja izdanaka traje i nekoliko dana. Matični koralj u to vrijeme izgleda kao da se raspada, i nije baš reprezentativnog izgleda, ali ne brinite, to je normalan proces i matična kenya će ubrzo ponovo zasjati u punom sjaju.

Izrazito je jednostavan za fragiranje, rezanjem “grančica” i već spomenutim učvršćivanjem za neki manji kamen dobivamo novi koralj.

Zahtjevi za svjetlom nisu veliki, tako da će dobro gotovo jednako dobro rasti na jačem, ili srednjem svjetlu.

Image

 

Image

Zadnje na forumu

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.