Folija za ribnjake spada u kategoriju geomembrana, sintetičkih nepropusnih membrana, kojima je namjena zadržavanje vode u nekim okvirima ili zaštita nečega od utjecaja vode. Upotreba je široka i koristi se za izradu umjetnih vodotokova, ribnjaka, jezera, rezervoara, bazena, za zaštitu krovova ili općenito hidro izolaciju, za izradu podloge za smetlišta i slično.
Geomembrane se proizvode od raznih materijala i u rolama različitih dimenzija, a potom se na mjestu postavljanja lijepe jedna s drugom. U rjeđim slučajevima se folije, već u tvornici, proizvedu da oblikom odgovaraju nekakvom bazenu ili drugom spremniku vode.
Najpoznatije vrste su BGM, EPDM, LDPE, HDPE, PVC i PP a opisati ćemo one najkorištenije za ribnjake.

PVC (Polivinil klorid)- folija od fleksibilne plastike. Jeftina je, ali svojim performansama spada na dno ljestvice. Trajnost joj je do 10 godina i nisu sve UV stabilizirane pa kod montaže treba voditi računa da sunce direktno ne obasjava foliju. Fleksibilna je, ali nije otporna na niske temperature. Čvrstoća joj je dobra, ali je zato popravljanje puknuća teško. Proizvodi se u debljini od 0.5mm te se preporuča za korištenje samo u manjim projektima.

HDPE (High density polyethylene)- je polietilen visoke čvrstoće zbog načina izrade u više poprečnih slojeva. Folija spada u jeftiniju kategoriju, ne prilagođava se najbolje podlozi a trajnost joj je oko 15 -20 godina. Ne funkcionira najbolje na niskim temperaturama. Zbog niže cijene se koristi kad se želi uštedjeti na izradi većih ribnjaka. Izrađuje se u debljinama od 0.5mm i 1mm. Kvalitativno je negdje između PVC i gumenih folija.

EPDM (etilen-propilen-dien monomer)- je vulkanizirana sintetička guma. EPDM, kao materijal za ribnjak, je skupo, ali i vrlo kvalitetno i trenutno najbolje rješenje. UV je stabilan, čvrstoća na prodiranja je visoka, fleksibilnost do -45C, otporno na puknuća i sve vremenske uvjete, kemijski je stabilan, podnosi visoke tlakove te ima dugi rok trajanja (od 20 pa do 50 godina).
Proizvodi se u debljinama od 1.15mm i 1.5mm. Debljina od 1.5mm nije preporučljiva za manje ribnjake jer, zbog svoje debljine, se teško prilagođava podlozi (ona se više koristi za velike projekte, jezera i sl). Pojedinačne EPDM folije se lijepe jedna za drugu s trakom. Folije se rade u raznim dimenzijama tako da vjerojatno nećete trebati ništa lijepiti tj. da će te foliju naći u jednom komadu. Rastezljivija je i nešto jeftinija, ali i manje čvršća na udarac od butil folije. Kao i za butil foliju potrebno je provjeriti da li je sigurna za floru i faunu.

Butil (Isobutilen Isopren, Butyl)- sintetička guma nešto nižih svojstava nego EPDM (ponekad se miješa s istom) s razlikom što se butil može spajati tj. variti u točne 3D oblike pa ako, recimo, želite gumom obložiti pravilan oblik ribnjaka moguće je naručiti već formiranu oblogu koja se samo spusti u ono što treba obložiti. Na taj način nećete imati nabore koje bi ste imali sa EPDM folijom. Moguće je i variti komade folije na licu mjesta, ali je postupak dosta skup. Neke butil folije su toksične za ribe pa treba provjeriti prilikom kupnje. Folija je općenito teška i teže se prilagođava podlozi. Proizvodi se u debljini od 0.75mm i 1.1 mm.

Pojačani polietilen PE (RPE, reinforced polyethylene) - folija od polietilena. Prednost u odnosu na ostale folije je visoka čvrstoća (unatoč tome što je tanja od ostalih) zbog koje nije potrebna nikakva zaštita ispod, a male je težine (1/3 EPDMfolije) te se zbog toga može proizvoditi u velikim kvadraturama. UV stabilnost joj je visoka, trajnost duga ( 40godina ). Nedostatak joj je veća krutost zbog koje se teže prilagođava manjim ribnjacima pa se ovakva folija upotrebljava u velikim projektima gdje su velike ravne površine bez puno nabora (jezera na golf terenima). Puknuća se teže popravljaju. Cijena joj je u rangu EPDM folije.


alt


Gdje kupiti?

Tržište folija i općenito opreme za ribnjake nije veliko pa je i ponuda slaba. U trgovačkim centrima, tipa Pevec ili Obi, će te možda naći PVC 0.5mm debljine. Za nešto bolje od toga morate potražiti tvrtke koje se bave prodajom opreme za ribnjake, kontaktirati ih i vidjeti što imaju te ,eventualno , naručiti ako nemaju na skladištu . Trenutno se, na taj način, mogu naći folije tvrtke Oase.
Treća mogućnost nabave folija su građevinske firme i trgovine koje se bave hidroizolacijom i hidroizolacijskim materijalima, a među njima,nama najzanimljiviji , je HDPE. U tome slučaju potražite folije američke tvrtke Firestone. Pri tome treba dobro provjeriti da li je materijal siguran za floru i faunu budući da se ne postavlja, pred sve folije, taj zahtjev prilikom njihove proizvodnje zbog korištenja za razne namjene.


Kako izračunati dimenzije folije?

Formula za izračun potrebnih dimenzija folije:

širina folije = 2*visina ribnjaka + širina ribnjaka + 2*0.5
dužina folije = 2*visina ribnjaka + dužina ribnjaka + 2*0.5

Onih "2*0.5" na kraju formule predstavlja pola metra preklopa folije sa svake strane ribnjaka.


Kakva je to jedinica "mil"?

Kad budete čitali kojekakve upute o gradnji ribnjaka, vjerojatno, će te naići na oznake debljine folije koje nisu u milimetrima nego se spominje "mil" (20 mil , 40 mil itd.). To je američka oznaka koja predstavlja 0.001 inch ili 0.0254 mm. Evo kratke tablice konverzije nama najvažnijih dimenzija:

20 mil - 0.5 mm
40 mil - 1 mm
45 mil - 1.14 mm
60 mil - 1.5 mm