Blizak je srodnik Epalzeorhynchus bicolora
Razlika u spolovima i uzgoj: razlike gotovo da i nema i nije uočljiva osim što je poznata činjenica da ženka naraste krupnija od mužjaka. Uzgaja se uglavnom u bazenima. U akvarijskim uvjetima zabilježen je samo mrijest bez uspješnog podizanja mladih.

Boja: Kao što je već rečeno, vrlo je sličan E.bicoloru, ali s nekoliko bitnih razlika. Frenatus ima sve peraje obojene u crveno ili u crno s crvenim oznakama. Kada se drži u dobrim uvjetima podarit će nas jarkim bojama - u protivnom, boje će mu biti blijede. Tijelo mu može biti od maslinasto-sive do potpuno crne boje. Na nekim primjercima jasno se vidi horizontalna tamna crta koje se proteže od nosa, preko oka, do škržnog poklopca te tamna točka u korijenu repne peraje.
Građa: vitko tijelo (dobar plivač), manja spljoštena glava, velika leđna peraja, sitne jedva zamjetne ljuske, usta s donje strane glave što nam odaje da se radi o ribe koja se hrani uglavnom s dna.

Kratak osvrt: Frenatus je dobar, brz plivač i treba mu osigurati dovoljno prostora za plivanje. Akvarij ne bi smio biti manji od 200 lit. Ne preporuča se držanje više frenatusa ili kombinacija frenatusa i bicolora zajedno u istom tanku, jer može doći do teritorijalnih borbi. Suživot je moguć ukoliko im možemo pružiti dovoljno velik akvarij u kojem tada podijele teritorij i ne zalaze jedan drugom u "dvorište". Nadalje, frenatus će također biti agresivan i prema drugim vrstama riba, naročito ako se zadržavaju u blizini dna. Trebalo bi osigurati nekoliko spilja u kojima će spavati te dosta skrovišta za dnevne potrebe jer će se tada osjećati sigurnim, a što je frenatus sigurniji manje će ispoljavati agresiju!
Još se može napomenuti da voli jesti mekolisno bilje tako da je akvarij najbolje zasaditi otpornijim biljem npr. Cryptocorinama. U trgovinama se, uz "običnog", može vrlo često naći i albino varijacija.

Kompatibilnost: barbusi, guramije, zebrice (danio)

Image

Image