Lipanj 21, 2024, 22:37:22 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Odg: pitanja o japankama  (Posjeta: 20821 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #25 u: Studeni 06, 2008, 22:04:41 poslijepodne »
Dobro veče,
umesto aktivnog uglja, ubacio sam malo keramičkih valjčića i preko njih stavio plavi sunđer.
Kao što sam obećao, prikazujem vam slike aq. Bilje je plastično, osim onog plutajućeg (kojeg sam u međuvremenu izbacio). Uzas, znam, t.j. sada znam.
Ako vas nesto zanima, slobodno pitajte. Spreman sam da primim sve ''udarce''.
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #26 u: Studeni 06, 2008, 22:28:40 poslijepodne »
Ribice su prekrasne! :heart: :D

Al eto, dvorac ćeš morati izbaciti ( samo zauzima mjesto, a i uvijek se trudimo da akvarij izgleda što prirodnije), za čistaća je bolje nabaviti neko malo drvo ili spiljicu, za bilje si rekao i sam i bilo bi dobro kad bi zamijenio tu fototapetu, neka jedobojna ili s kamenjem bi bila puno bolja jer bi istaknula i ribice. Ovako ne dolaze toliko do izražaja.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #27 u: Studeni 07, 2008, 08:09:30 prijepodne »
Potpuno se slažem s Ribačicom!
Ribice su preeeeeeeedivne!
Ali, ti imaš sve loptice! Odnosno, dvije perlice, i ostale su ti pajčolanke! Dakle, imaš samo "jedan" problem - nabaviti jedan veći akvarij i sve njih staviti nutra...bit će ti prezahvalne! Ako su sad tako slatke i lijepe, zamisli kako će tek onda biti sretne!

Umjesto dvorca, za čistača možeš staviti polovicu obične keramičke tegle za cvijeće (kupi novu, prepili je ili nekako prepolovi, dobro prokuhaj i fiskiraj u podlogu. Naravno, pazi na veličinu!
I svakako promijeni pozadinu. Nešto jako tamno plavo ili crno, ili kako Ribač kaže, neku tapetu sa uzorkom kamena....da vidiš kako će tek onda "loptice" blistati!

I, molim te, daj ih probaj slikati bez fleša, ali tako da ugasiš svo svjetlo u sobi i samo ostaviš upaljen akvarij. VIdjet ćeš, slike će biti umjetničke!
I, naravno, pošalji nam nove slike!

Joj, kako ti zavidim na perlicama .... iako su hibrid, preslatke su... :klap: :klap: :klap:

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #28 u: Studeni 07, 2008, 08:29:53 prijepodne »
Dvorac ce da izleti, tapet cu da promenim. Da izvadim i plasticne biljke? Nemam nikakvu podlogu za prave biljke, tako da bi dno ostalo ''golo''.
Ne znam da li je ovo silikonsko crevo koje pravi zavesu od mehurica potrebno ili da i njega vadim?
OK, imam 2 loptice, ali kako to mislite da su ostale 4 hibridi? (2 su crvenkape). Kako onda izgledaju prave japanke?
Slikacu cistaca algi i malog somica-sentimentalno sam vezan za njega. Ako treba, i on ce da izleti, ali mislio sam da malo cisti po dnu (valjda ne skodi, zar ne?)
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #29 u: Studeni 07, 2008, 08:35:21 prijepodne »
Sto se tice slikanja bez blica - probacu, pa sta bude.
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #30 u: Studeni 07, 2008, 08:50:28 prijepodne »
crijevo za zrak, s obzirom da je akvarij mali, svakako ostavi!
i čistače nemoj vaditi - oni su potrebni - samo im umjesto dvorca stavi ono što sam ti predložila, sa skrivanje!
inače, u većim akvarijima se uobičajeno stavlja ljuska od kokosa, ali bi ona bila prevelika za tvoj!

poslat ću ti na mail par riječi o zlatnima, kako ti veliš japankama...pa pogledaj!

ukratko: one su nastale od dosta neuglednog malog šarana, i prvo (to su "klasični karasi") su izgledale kao mali šarani, ali sjajnih boja....daljnjom selekcijom nastaju razni oblici - pajčolanke, teleskopi, perlice....a mi smo ih od milja nazvali "loptice" jer su takvog oblika!

a ti imaš znači sve "loptice", što znači da ih ne treba razdvajati već samo osigurati im veći prostor za boravak!
iako, nije to razdvajanje nužno, ali "klasični" oblici zlatnih su daleko življi, brzi plivači, malo grubi, veći proždrljivci, dok su "lopice" nespretnije, nježnije, malo osjetljvije i slabije reagiraju, pa ih ovi brzi "gangsteri" mogu gnjaviti...zato se razdvajanje i preporuča jer su onda svi sretni i zadovoljni
no, eto, ja imam u oba akvarija mješavinu i dobro funkcionira (tako su od početka zajedno), dapače, jedan mali loptić je najbolji prijatelj s jednom oooooogromnom klasičnom ženkom... ;D

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #31 u: Studeni 07, 2008, 11:31:23 prijepodne »
Obične zlatne imaju jednostruke repiće.
Klikni na moj potpis gdje piše 180l, te koje otvori su obične. :D

Al ne brini imam i ja loptice. :)

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #32 u: Studeni 07, 2008, 12:11:22 poslijepodne »
Uh, zamalo da zaboravim. Bio sam u Pet Centru u BG i trazio sam Eheim-ove filtere (konkretno Eheim eco-pro 130 - kanisterski). Eheimovih filtera uopste nema. Gde mogu da se nabave?
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #33 u: Studeni 07, 2008, 12:26:08 poslijepodne »
eheimove filtere relativno redovito ima u Zagrebu, možda bude i u Osijeku...a u Austriji ih može se redovito naći (onaj Vogelfarm kojeg stalno spominjemo)
ne znam znaš li Njemački, ali pokušaj si naručiti (besplatan je! i dođe za 10-ak dana! ) zajac-ov katalog, na www.zajac.de i čini mi se da se preko njih može naručiti (ili, ako imaš koga u Njemačkoj...), i svake godine oni izdaju predivan katalog, i vrijedi ga nabaviti redovito, ne samo zbog filtera

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #34 u: Studeni 07, 2008, 13:21:22 poslijepodne »
Svakako sam mislio, kada budem formirao veci aq (otprilike 150-200 lit), da uzmem kanisterski filter. Kakva vi iskustva imate sa kanisterskim filterima i koji je najbolji recimo za aq od 150 lit? (ako znate, dajte odmah tacan naziv modela, kako bih mogao da ga jurim po netu).
Sto se tice Nemackog, znam ga samo iz filma ''Valter brani Sarajevo''. Engleski je vec dosta bolji, ali pokusacu na sajtu koji ste mi dali.
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #35 u: Studeni 07, 2008, 13:26:33 poslijepodne »
vanjski kanisterski filteri su definitivno bolja opcija, pogotovo kod riba koje jako prljaju, dakle, zlatnih!

moje je osobno iskustvo da su eheimi ipak najbolji...ljudi dosta hvale fluvale, no nemam iskustva s njima, pa ne mogu ništa reći...
tetra se pokazala OK, ali mora biti puno "jačeg" nominalnog kapaciteta nego što je akvarij - recimo, za akvarij od 150 l bi bila idealna tetra 1200 (tetra ex 700 kod naših prasaca mora imati pomoć još jednog nutarnjeg filtera!)...
dakle, preporučam ti eheim, ako si spreman platiti...ali mislim da se isplati...i imaš jako dobar pregled baš na zajacovim stranicama svih tipova sa cijenama, a kad stisneš "mehr" podvučeno, onda se pojavi tekst o filteru ali i mala kao tabela sa svojstvima (za to ti je dovoljan njemački kojeg znaš! ;D)

šaljem ti link na pp jer je grozno dugačak!  ;D

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #36 u: Studeni 07, 2008, 13:44:46 poslijepodne »
Pogledao sam. Da li se tamo mogu nabaviti i originalni filterski medijumi ili da radim ''home made'' varijantu?
Ne mogu puno da pretrazujem - na Nemackom je. :'(
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #37 u: Studeni 07, 2008, 14:18:15 poslijepodne »
mogu se nabaviti originalni!
i, za početak ti preporučam, bez obzira na cijenu, da nabaviš originalne, a onda lako poslije nadomještaš što već treba i s "neoriginalima"...jer znaš točno što ide što...

e, imaš i eheimovu stranicu na engleskom :  http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?id=24901&lang=en

e, tu tek ima svega.... ;D

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #38 u: Studeni 07, 2008, 18:12:59 poslijepodne »
Moze li, umesto presečene saksije za cveće, da ubacim omanji panj (mangrov), da se čistači sakrivaju? Ovo pitam, jer mi je prodavac rekao da to drvo utiče na kiselost vode.
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #39 u: Studeni 07, 2008, 20:04:52 poslijepodne »
Može, samo pazi da ti ne zakrči akvarij. Inače, mangrovo drvo navodno smanjuje kiselost vode, pa je OK staviti ga....i može biti zgodno sklonište, ako je tako oblikovan...
Dakle,samo naprijed!  :up:

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #40 u: Studeni 07, 2008, 20:28:15 poslijepodne »
Zajac-ov katalog ne mogu da naručim iz prostog razloga: u spisku zemalja (obavezno popunjavanje tog polja) nema Srbije. Kako da dođem do tog kataloga?
Mangrov panj nije veliki i nece zakrčivati aq. Kad izbacim dvorac - uleće panj. :up:
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #41 u: Studeni 07, 2008, 20:33:32 poslijepodne »

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #42 u: Studeni 07, 2008, 20:48:37 poslijepodne »
ako je malky nekom već dao - javi se, pa ti pošaljem svoj...iako u njemu imaš zapravo sve što je na njihovoj stranici...samo je lijepo imati kao knjigu...
ali, probaj upisati ime zemlje...ako se može...možda upali... -?...sad ga lupetam... :clown:

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #43 u: Studeni 08, 2008, 19:27:32 poslijepodne »
Problem!!!
Jednoj od dve bele japanke (sa crvenom tufnom na glavi) je u poslednja 2-3 dana porastao stomak, a zatim joj se sa leve bočne strane stomaka pojavila izbočina (kao da je progutala nešto oštro, pa se to sad ocrtava). Više mi liči kao na neku bubuljicu. (Jednu ribicu sam pre izvesnog vremena morao da poklonim, jer je imala po nekoliko izbočina sa obe strane stomaka).
Sada se spustila na dno, čini mi se da ubrzano diše i ne pomera se sa dna. Stomak joj je porastao kao da je puna ikre.
Sta da radim?
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #44 u: Studeni 08, 2008, 19:31:34 poslijepodne »
Nisam baš sigurna da se radi o ikri...Eventualo ako ju ne bi mogla izbaciti. Najbolje da ju preseliš u karantenu ako imaš.

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #45 u: Studeni 08, 2008, 20:17:22 poslijepodne »
Okrenula se na leđa i gotovo ne daje znake života. I dalje je na dnu.
Moraću da je izbacim iz aq.
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038:

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #46 u: Studeni 08, 2008, 20:20:24 poslijepodne »
Ajoj, :o  pa kako to...Jadna mala...Jel mogla nešt pojesti u akvariju što ne bi smijelo biti tamo?

Stavi ju u karantenu, al iskreno čudno je to...  :'(

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #47 u: Studeni 08, 2008, 20:50:55 poslijepodne »
Okrenula se na leđa i gotovo ne daje znake života. I dalje je na dnu.
Moraću da je izbacim iz aq.

moja se prosli tjedan okrenula naopacke, prije toga jnu je ponekad okretalo, i nakon 2-3 dana je preminula.. nemam pojma sto njoj je doslo i zbog cega... smrc...

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #48 u: Studeni 08, 2008, 20:56:09 poslijepodne »
To je bila infekcija mjehura vjerojatno, ali ovdje mi je čudna ova kvržica.

Žao mi je tbusljet. :'(

Offline Goran ZR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: pitanja o japankama
« Odgovori #49 u: Studeni 08, 2008, 21:11:23 poslijepodne »
I prosla, koju sam poklonio, je tako počela. Prvo dve-tri kvržice sa jedne strane stomaka, pa onda sa druge, pa se stomak deformisao (jedna strana veća od druge - kad gledaš odozgo), pa se kvržice izgubile, a na tom mestu otpala krljušt i pojavile se rane.
Ova je uginula. Bilo je jako brzo. Za 2-3 dana se stomak jako uvecao, a zatim kvrzica, pa sve ono sto sam opisao.
FBI - daljinac t.j. ''istureno odjeljenje'' - :r038: