Travanj 20, 2024, 04:51:15 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Droid Duino LED Controller  (Posjeta: 13137 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Droid Duino LED Controller
« u: Siječanj 30, 2014, 03:19:08 prijepodne »
Pozdrav svima,

Evo, projekt na kojem radim već neko vrijeme bliži se upotrebljivoj fazi.

Ideja je da napravim kontroler za LED rasvjetu koji se moze kontrolirati preko svojeg displeja i gumbica, ali i preko bluetootha.

Do sada sam isprobao razne aspekte cijele priče, odnosno pojedine module, ali nisam jos složio sve module da rade zajedno.

Isprobano radi, ali odvojeno:
- zora i sumrak
- display i gumbići
- bluetooth kontrola

Na akvariju mi je trenutno spojen modul za sumrak i zoru, koji radi izvrsno. Mana mu je što ga se trenutno ne može rekonfigurirati bez re-programiranja. Do kraja projekta moći će se sve programirati i preko ugrađenog displeja i preko bluetootha.

Sve sam do sad slagao i programirao sam: Android aplikaciju koja za sad šalje naredbe preko bluetootha, Arduino koji prima te iste naredbe, i, arduino koji simulira zoru i sumrak.

U ovom trenutku pustit ću video koji prikazuje šminkerski dio cijele priče, a još slika pojedinih testova stiže uskoro.



Pozdrav,
Viktor
« Zadnja izmjena: Siječanj 30, 2014, 03:24:07 prijepodne od viktori »

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #1 u: Siječanj 30, 2014, 09:53:58 prijepodne »
Super.
Jel mozes napisati koji si arduino koristio, koje led kontrolere i kakvo napajanje svega toga?

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #2 u: Siječanj 30, 2014, 10:19:30 prijepodne »
full cool ...  :up: :up: :up:  :klap: ... ovo je prva liga... bravo  :up: :up:

ja se još uvijek spajam kablom ... ali postoji ideja sa wi-fi ...  :D

uvijek dostupan na [email protected]

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #3 u: Siječanj 30, 2014, 12:47:34 poslijepodne »
Odlično  :klap:, istina, akvariji nam postaju ful tech igračke za velike al zato su još veća fora. I još jednom  :up:

Offline zox0007

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 155
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Opatija-Volosko
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #4 u: Siječanj 30, 2014, 13:37:56 poslijepodne »
Super, bravo... za mene je sve to, za sada spansko selo...  :D :D :D
-Borba za mir je isto što i jebanje za nevinost!!!
-Ako želite saznati kako je biti biker,sjednite na motor i nemojte stajat sve dok ne saznate odgovor...
-Tanka kožna jakna dobro izgleda medju zenama,ali vas ne spasava od trenja pri padu sa motora...

Offline ivekzg

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb, Maximir
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #5 u: Siječanj 30, 2014, 14:58:21 poslijepodne »
kad će masovna proizvodnja za hr tržište?  :klap:

Offline brzi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zadar
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #6 u: Siječanj 30, 2014, 16:22:09 poslijepodne »
Zanimljiv projekt  :up:

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #7 u: Siječanj 31, 2014, 02:38:08 prijepodne »
Evo jos foto dokumentacije.



Display sa (naravno) plavim osvjetljenjem... 8)









Faza testiranja na stolu sa ledicama







Same ledice





Kako trenutno izgleda kontroler koji kontrolira dva neovisna drivera, od kojih svaki pogoni svoju grupu po tri ledice. To trenutno testiram na svom akvariju, vec sam spomenuo da fino radi.





Koristio sam DFrobot display sa tastaturom, arduino pro mini, driver koji sam sam slagao i ATX napajanje od kompa.

U trenutku kada ovo postane fiksno, odnosno projekt bude gotov, stvari ce se sasvim moguce promijeniti, ali u ovoj fazi, to je ono sto koristim.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #8 u: Siječanj 31, 2014, 11:37:12 prijepodne »
Samo naprijed :)
Steta sto nisi dosao na a.net prije godinu dana, kad sam citav net prevrnula u potrazi za ovakvim kontrolerom.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #9 u: Siječanj 31, 2014, 12:45:32 poslijepodne »
kad sam citav net prevrnula u potrazi za ovakvim kontrolerom.

A kakva si sa programiranjem? Arduino je zamka za one znaju spojiti par žica, a sa kodom "ćemo lako"...
Tako sam i ja mislio a sad mi skalamerija stoji u kutiji

Viktori je očito viša klasa u ovom području

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #10 u: Siječanj 31, 2014, 19:51:42 poslijepodne »
Dobro znam da je caka u tome:) zato sam kupila gotov proizvod jer nisam nasla nikog tko bi mi mogao napisati kod

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #11 u: Siječanj 31, 2014, 20:15:10 poslijepodne »
I meni je zao da nisam ranije usao u arduino svijet...

Ali bit ce bolje! ;)

Evo otvaram novi thread sa najjednostavnijim mogucim rjesenjem. ;)

Pozdrav,
Viktor

Edit: Evo ga: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=92937.0
« Zadnja izmjena: Siječanj 31, 2014, 20:29:00 poslijepodne od viktori »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #12 u: Siječanj 31, 2014, 20:47:22 poslijepodne »
e, kad bi bila riječ samo o pisanju koda...
arduino "enviroment" preko kojeg se taj kod pretoči u sam mikrokontroler je prilično nezgodna stvar za nekog tko se ne bavi programiranjem.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #13 u: Veljača 01, 2014, 10:58:24 prijepodne »
Ma nije to tako strasno. Ja inace drzim poduke iz programiranja, raznih programskih jezika, i moj stav je da (minimalno) osnove moze nauciti bilo tko, pod uvjetom da ima imalo volje, odnosno motivacije.

Kad ucis sam iz knjige ili s neta, tesko je, naravno. Ali ako imas nekoga tko ce te voditi po nekom stabilnom programu i pomoci ti kad zapnes, a i zadati zadacu do sljedeceg susreta, postaje puno lakse.

Do sad sam naucio razne ljude, vise i manje talentirane, pa ajmo reci da imam ideju kako to funkcionira. :)

Usput, ucim ljude i preko neta, ako se smijem malo reklamirati. :)

Arduino ima nesto malo drugacije koncepte od "obicnog" programiranja za komp i ekran, ali u osnovi, logika je ista ili bar vrlo slicna.

Osnovni pojmovi koje treba proci su:
- varijable
- izlaz informacija iz programa u okolinu
- ulaz informacija iz okoline u program
- grananje
- petlje
- polja
- funkcije

Ako to znaš, možeš proći kolegij "Osnove programiranja" na barem jednom faksu. ;)

A mozes i programirati arduino.  8)

Offline zox0007

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 155
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Opatija-Volosko
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #14 u: Veljača 01, 2014, 11:05:40 prijepodne »
Divno, krasno i bajno si ti to sve objasnio, ali kada se stavi malo love na "kup" zovem te da mi ti to napraviš, jer ja ti "ništa ne vjerujem" to sta ti pričaš... :D :D :D
Znači, morat ćeš doc kod mene i uvjerit me u to...
-Borba za mir je isto što i jebanje za nevinost!!!
-Ako želite saznati kako je biti biker,sjednite na motor i nemojte stajat sve dok ne saznate odgovor...
-Tanka kožna jakna dobro izgleda medju zenama,ali vas ne spasava od trenja pri padu sa motora...

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #15 u: Veljača 01, 2014, 11:07:57 prijepodne »
LOL!

Pa dobro, to je druga opcija, ako ti se ne da ucit programiranje, sad znas koga treba zvat da ti nesto isprogramira. :D
« Zadnja izmjena: Veljača 01, 2014, 11:14:39 prijepodne od viktori »

Offline zox0007

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 155
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Opatija-Volosko
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #16 u: Veljača 01, 2014, 11:11:48 prijepodne »
LOL!

Pa dobro, to je druga opcija, ako ti se ne da ucit programiranje, sad znas koga treba zvat. :D
Ne, vidi, ja ti nemam volje ni zivaca za nista sto se tice komjutera i sl... jednostavno nemam ni volje ni zivaca, ja ti ubiti volim sve vise old school, ali se lako napalim na ovakve stvari... ;) Nego kada ces doc po ribu? sada sam te zvao pa se ne javljaš...
-Borba za mir je isto što i jebanje za nevinost!!!
-Ako želite saznati kako je biti biker,sjednite na motor i nemojte stajat sve dok ne saznate odgovor...
-Tanka kožna jakna dobro izgleda medju zenama,ali vas ne spasava od trenja pri padu sa motora...

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #17 u: Veljača 01, 2014, 11:33:56 prijepodne »
Ma nije to tako strasno. Ja inace drzim poduke iz programiranja, raznih programskih jezika, i moj stav je da (minimalno) osnove moze nauciti bilo tko, pod uvjetom da ima imalo volje, odnosno motivacije.

Kad ucis sam iz knjige ili s neta, tesko je, naravno. Ali ako imas nekoga tko ce te voditi po nekom stabilnom programu i pomoci ti kad zapnes, a i zadati zadacu do sljedeceg susreta, postaje puno lakse.

Do sad sam naucio razne ljude, vise i manje talentirane, pa ajmo reci da imam ideju kako to funkcionira. :)

Usput, ucim ljude i preko neta, ako se smijem malo reklamirati. :)

Arduino ima nesto malo drugacije koncepte od "obicnog" programiranja za komp i ekran, ali u osnovi, logika je ista ili bar vrlo slicna.

Osnovni pojmovi koje treba proci su:
- varijable
- izlaz informacija iz programa u okolinu
- ulaz informacija iz okoline u program
- grananje
- petlje
- polja
- funkcije

Ako to znaš, možeš proći kolegij "Osnove programiranja" na barem jednom faksu. ;)

A mozes i programirati arduino.  8)

Varaš se, strašno je za nekog tko će složiti nekakav kontroler koji će onda raditi samostalno godinu, dvije ili zauvijek? Postoje uglavnom gotovi kodovi -skečevi- za pojedine komponente i funkcije kontrolera koje samo treba "malo" prilagoditi i kompajlirati.

Meni se pojavio problem da stvar prekrasno izgleda na papiru ali u praksi ne radi. Nakon što sam poslije puno muke uspio pretočiti kod u arduino, kontroler nije proradio. Onda sam krenuo na jednostavnije stvari - paljenje i gašenje dioda - radi. Pa na "kompliciranije" - "Hello Arduino" - ne radi. Pogledam bolje, radi, ali bez osvjetljenja LCD-a. Pa naručim drugi LCD (zapravo treći jer je prvi došao uništen) i opet ništa. Da naručim novi Arduino ? Skupi original jer jeftini klonovi ne valjaju? Tu sam stao  :'(

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #18 u: Veljača 01, 2014, 11:38:52 prijepodne »
Ma nije to tako strasno. Ja inace drzim poduke iz programiranja, raznih programskih jezika, i moj stav je da (minimalno) osnove moze nauciti bilo tko, pod uvjetom da ima imalo volje, odnosno motivacije.

Kad ucis sam iz knjige ili s neta, tesko je, naravno. Ali ako imas nekoga tko ce te voditi po nekom stabilnom programu i pomoci ti kad zapnes, a i zadati zadacu do sljedeceg susreta, postaje puno lakse.

Do sad sam naucio razne ljude, vise i manje talentirane, pa ajmo reci da imam ideju kako to funkcionira. :)

Usput, ucim ljude i preko neta, ako se smijem malo reklamirati. :)

Arduino ima nesto malo drugacije koncepte od "obicnog" programiranja za komp i ekran, ali u osnovi, logika je ista ili bar vrlo slicna.

Osnovni pojmovi koje treba proci su:
- varijable
- izlaz informacija iz programa u okolinu
- ulaz informacija iz okoline u program
- grananje
- petlje
- polja
- funkcije

Ako to znaš, možeš proći kolegij "Osnove programiranja" na barem jednom faksu. ;)

A mozes i programirati arduino.  8)

Tako i meni frend kaže "ma to ti je piškin dim" .... onda ga ja ubijem u pojam kad treba nešto fizički napraviti jer je on antitalenat ...  :D :D

tako da savršeno funkcioniramo ... on mene ubije na programiranju, ja njega na izradi i svi sretni ...  :D :D

najžešći mu budu razgovori na mob: " e bok ... bok .... jesi mi riješio kontroler ?  .... jesi mi napravio kućište ? (tišina 5 sec) ... vidimo se za pola sata, ponesi ... "  :D :D
uvijek dostupan na [email protected]

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #19 u: Veljača 01, 2014, 12:51:03 poslijepodne »
Varaš se, strašno je za nekog tko će složiti nekakav kontroler koji će onda raditi samostalno godinu, dvije ili zauvijek? Postoje uglavnom gotovi kodovi -skečevi- za pojedine komponente i funkcije kontrolera koje samo treba "malo" prilagoditi i kompajlirati.

Ako uspiješ potjerati da stvar radi danas, radit će dok nešto ne krepa, nema tu nekog bauka oko koliko dugo će trajat. Ako sve uskladiš, radit će dok god ima struje. :)

Ovo za "gotove stvari" vrijedi, ali za jednostavne projekte. Čim trebaš upogoniti dvije neovisne komponente, često taj "malo prilagoditi" više u stvari i nije tako "malo", nego zahtijeva pristojno razumijevanje svake pojedine komponente, i kako rade u kombinaciji, itd. Ali to više onda i nije jednostavan projekt, nego složen, po definiciji. ;)


Meni se pojavio problem da stvar prekrasno izgleda na papiru ali u praksi ne radi. Nakon što sam poslije puno muke uspio pretočiti kod u arduino, kontroler nije proradio. Onda sam krenuo na jednostavnije stvari - paljenje i gašenje dioda - radi. Pa na "kompliciranije" - "Hello Arduino" - ne radi. Pogledam bolje, radi, ali bez osvjetljenja LCD-a. Pa naručim drugi LCD (zapravo treći jer je prvi došao uništen) i opet ništa. Da naručim novi Arduino ? Skupi original jer jeftini klonovi ne valjaju? Tu sam stao  :'(

To je pak druga priča, hardver je polu-nepouzdan nakon kupovanja poštom. Na sreću, do sad sam samo imao samo dva krepana RTC modula, koji čuvaju točno vrijeme. Jedan je stigao mrtav, a drugi je krepao 2-3 tjedna nakon što sam ga prvi put spojio. Novi primjerci su na putu. Ja bih rekao da klonovi valjaju, ako rade. Ali s tim računaš da možda ne rade pa se pripremiš na to.



Tako i meni frend kaže "ma to ti je piškin dim" .... onda ga ja ubijem u pojam kad treba nešto fizički napraviti jer je on antitalenat ...  :D :D

tako da savršeno funkcioniramo ... on mene ubije na programiranju, ja njega na izradi i svi sretni ...  :D :D

najžešći mu budu razgovori na mob: " e bok ... bok .... jesi mi riješio kontroler ?  .... jesi mi napravio kućište ? (tišina 5 sec) ... vidimo se za pola sata, ponesi ... "  :D :D

Ovo zvuci kao genijalna kombinacija.  8)

Offline www_www

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Grobnik, Rijeka
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #20 u: Veljača 01, 2014, 18:25:36 poslijepodne »
bome ljepog projekta su se ulovio, svida mi se, vec me neko vrijeme arduino cese i kopa :D
kad ovo bude gotovo i uskatulirano, moraces poradit i na jednostavnijoj varijanti za prodaju.  ;)
kapa dole  :up:
Kad se jede...JEDEM
Kad se pije...PIJEM
Kad se radi...NE SMETAM

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #21 u: Veljača 01, 2014, 19:09:51 poslijepodne »
Baš je nedavno prijatelj sa posla dobio naručeni kineski "UNO" klon, pa sam se ja po prvi put u životu poigrao sa tom stvarčicom. Osnove sam svladao u prvih pola sata, paljenje i gašenje diode, tonovi na piezo zvučniku, Hello World na LCD-u i te sitnice. Pošto se nikada nisam bavio programiranjem, nekužim kako se kod arduina kompajlira više zadataka. Marko, možda ti je problem kod lcd-a backlight ili ti je na trimeru greška-

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #22 u: Veljača 02, 2014, 02:31:37 prijepodne »
Citat:
kako se kod arduina kompajlira više zadataka
To je onaj problematican dio za vecinu, nema vise zadataka odjednom, tj ne mozes ucitati vise programa odjednom.

Trebas napisati jedan program koji ce sve module "obradjivati" "istovremeno".


www_www, to je plan. ;)


Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #23 u: Veljača 02, 2014, 08:08:17 prijepodne »
Ma shvatio sam da se nemože u arduino "ubacit" više programa odjednom, samo me zanima kako više zadataka dodavati u isti zapis :b15[1]:
Ako sam dobro shvatio ono na kraju, pripremaš neku stranicu "Idiot`s guide to Arduino" , kada ju možemo očekivati?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #24 u: Veljača 03, 2014, 01:19:40 prijepodne »
Za sad ne priremam stranicu, ali sasvim je moguce da ce me uloviti neka inspiracija ... pa tko zna.

Kada slazes vise modula odjednom u isti program moras u istom programu napisati kod koji ce obradjivati inpute tih modula i pretvoriti ih u tebi korisne outpute.

Primjerice:
- znas kod za paljenje i gasenje ledice 1 spojene na digitalni output
- znas kod za postepeno paljenje ledice 2 spojene na analogni output
- znas kod za ucitat analogni input

To spojis i napises kod koji:
- za odredjeni analogni input postavlja odredjenu razinu led 2 analognog outputa
- ako je analogni input manji od 50% gasi digitalni led 1 output, u protivnom pali isti output


Voilà - program koji radi 3 stvari odjednom: cita stanje jednog pina i pise po stanju druga dva pina.  :af2:  :klap: